Tapicerstwo meblowe, samochodowe i jachtowe – Warszawa

Złota precyzja - Tapicer meblowy, samochodowy, jachtowy
Telefon
+48 516 777 687
Telefon
+48 780 464 676
E-mail
tapicer.info@op.pl
Godziny otwarcia

Pn. – Pt. 09:00 – 18:00

Czyszczenie tapicerki samochodowej – zrób to sam!

Tapicer meblowy • Złota Precyzja
Strona główna » Poradniki » Czyszczenie tapicerki samochodowej – zrób to sam!
Im częściej używasz auta, tym częściej tapicerka samochodowa Twojego auta narażona jest na wszelakiego typu zabrudzenia. Jak pozbyć się przebarwień, zabrudzeń, plam oraz przykrego zapachu…

Czyszczenie tapicerki samochodowej – zrób to sam!

gru 28, 2021 | Poradniki

Im częściej używasz auta, tym częściej tapicerka samochodowa Twojego auta narażona jest na wszelakiego typu zabrudzenia. Jak pozbyć się przebarwień, zabrudzeń, plam oraz przykrego zapachu papierosów? Umiejętne i odpowiednie pranie tapicerki samochodowej gwarantuje nam utrzymanie wnętrza samochodu w dobrej kondycji, ale jak to zrobić samemu?

Rodzaje tapicerki samochodowej – materiał, welur, skóra

Tapicerka samochodowa znajduje się na większości elementów wewnątrz auta: fotelach, kanapie, na boczkach drzwi, podsufitkach dachowy i innych miejscach, na które nie zwracamy uwagi. Możemy ją podzielić na trzy typy materiałów tapicerskich:

  • Materiałowa – jedna z najtańszych, ale nie najgorszych obić tapicerskich. W wielu samochodach stosowane są materiały tapicerskie wysokiej jakości o przepięknych wzorach dopasowanych do innych elementów pojazdu.
  • Welurowa (Zamszowa)
  • Skórzana (Skóry Eco – Ekologiczne oraz Naturalne) – jedna z najwyżej cenionych gatunków obić tapicerskich. Zastosowania mają najczęściej skóry ekologiczne, które mają odpowiednie właściwości nadające komfort jazdy podróżującym. Niestety skóry, często się przecierają lub pękają, dlatego nie powinniśmy na nich oszczędzać i wybierać tylko te najwyższego gatunku.

Co wpływa na brudzenie i zużywanie się tapicerki samochodowej?

Tapicerka w naszych autach brudzi się i przeciera od różnych czynników codziennego użytkowania. Mogą to być np. ubrania, w których wsiadamy do auta, przepocona odzież, nasze pupile, których sierść wbija się w obicia kanap, lub też często plamy po rozlanym soku czy kawie.

Obicia tapicerskie nawet wysokiej jakości nie dają nam gwarancji, że nie ulegną zniszczeniu. Nawet najbardziej przewrażliwiony kierowca, który pedantycznie dba o tapicerkę swojego auta, nie jest w stanie uniknąć ich zabrudzeniu. Często przyczyną zabrudzeń tapicerki mogą być np. nieszczelne uszczelki w drzwiach, gdzie woda po intensywnych opadach zalewa nam dywaniki samochodowe, bądź też rozszczelnienie się środków czystości, które wieziemy w aucie.

Tapicerka samochodwa również zużywa się na skutek działania promini słonecznych i promieniowania ultrafioletowego, które powoduje utratę intensywnego, oryginalnego koloru, czyli jego blaknięcie.

Przyczyn zabrudzenia tapicerki samochodowej może być wiele, lecz najgorsze do usunięcia są plamy z mleka i napojów mlecznych, które są również źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Jak zapobiegać zabrudzeniom tapicerki i jej zużyciu?

Warto wsiadać do auta w czystych i suchych ubraniach, by eliminować ryzyko farbowania materiałów i obić tapicerskich. Zwróć również uwagę na wystające elementy Twojej odzież takie jak guziki czy suwaki. Często wsiadając do auta nie tylko przecieramy nimi obicia tapicerskie, ale również zahaczamy o elementy blacharskie powodując głębokie i trudne do usunięcia rysy.

Bezwzględnie w tego typu przypadkach przydadzą się elementy ochronne naszą tapicerkę. Mogą to być maty ochronne, gumowe dywaniki, które chronią wykładzinę, czy też folie bezbarwne chroniące elementy obić tapicerskich przed zarysowaniami.

Czyszczenie obić tapicerskich i ich konserwacja

Bez względu jak bardzo będziesz ochronić swoje auto przez zabrudzeniami i tak nie uda Ci się zabezpieczyć go w 100%. Dlatego, też ważną rzeczą jest umiejętne dobranie prepearatów czyszczących do posiadanych obić tapicerskich.

Nie ma jednego uniwersalnego środka czyszczącego do wszystkich obić tapicerskich, tak jak nie ma uniwersalnego samochodu do zaspokojenia wszystkich potrzeb.

O wnętrze swojego pojazdu powinieneś zadbać podobnie jak o wnętrze domowych pomieszczeń. Skoro możesz wyprać samodzielnie kanapę w sypialnii, czy dywan w pokoju gościnnym to również nie ma przeszkód, by podobnie postąpić w przypadku obić tapicerskich w naszym aucie.

Metody prania tapicerki samochodowej

Najbardziej precyzyjną i profesjonalną metodą do prania tapicerki samochodowej jest wykorzystanie specjalnego odkurzacza piorącego. Koszt takiego urządzenia piorącego jest jednak spory, a sama maszyna posiada dosyć duże gabaryty. Dlatego warto zastanowić się, czy mamy sporo miejsca na jej przetrzymywanie i wystarczająco ilość funduszy na jej zakup.

Pranie tapicerki samochodowej możemy wykonać jednak tradycyjnymi sposobami nienarażając się przy tym, na duże wydatki.

Najtańszą, najprostszą, a przy tym skuteczną metodą jest użycie kosmetyków samochodowych do prania tapicerki samochodowej. Koszt zakupu dobrego zestawu do czyszczenia zamknie się w kilkudziesięciu złotych, a nie będziemy potrzebować specjalistycznych urządzeń. Pamiętać jednak należy, by dobrać odpowiednie środki czyszczące do rodzaju obić tapicerskich, ponieważ nawet najdroższy preparat czyszczący może wyrządzić nam więcej szkód, niż pożytku przy niewłaściwym zastosowaniu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Kategorie

Ostatnie aktualności

Komentarze

Tagi